Co posadzić w kwietniu, by było kolorowo?
Wiosną ogród budzi się do życia. Kwiecień to miesiąc sadzenia drzew, kwiatów, bylin, krzewów, warzyw i ziół.

Wiosna to czas, kiedy rośliny przyjmują się najlepiej. Sprzyjają temu ciepłe, słoneczne dni i nieco chłodniejsze noce. Kwiecień to odpowiedni miesiąc na kwiaty, byliny, drzewa i krzewy ozdobne i owocowe, iglaki oraz oczywiście na zioła i warzywa. To właśnie teraz tworzy się wymarzony ogród, który już niedługo pokryje się tysiącem barw i zachęci pięknymi zapachami.

Kwiaty


O tej porze roku w ogrodzie wygodnie rozsiądą się kwiaty i rośliny bulwiaste, czyli takie, które mają cebulkę. Pierwsza trójka to:

 • tulipany – dla wielu najpiękniejsze (zapytajcie Holendrów);
 • hiacynty – idealne na kwiecień, o intensywnym i niepowtarzalnym zapachu, mogą zakwitnąć nawet dwa razy w ciągu jednego sezonu;
 • żonkile – o jaskrawych, dużych i żółtych kwiatach i wczesnym czasie kwitnięcia.
 • Inne kwiaty cebulkowe także są doskonałym wyborem na kwiecień. Ciepłe dni sprawiają, że wiele nasion roślin ozdobnych sieje się bezpośrednio do gruntu. Wysiewamy m.in. aksamitkę niską, chaber bławatek, cynię wytworną, dziwaczek, godecję wielkokwiatową, nagietek lekarski, rezedę wonną, szarłat zwisły i wiechowaty oraz złocień trójbarwny. A gdy temperatury naprawdę rozpieszczają także: groszek pachnący, powój trójbarwny i wilec.

Kwiecień to czas intensywnych prac w ogrodzie. Nie tylko związanych z sadzeniem, ale także sprzątaniem. Zrobienie porządków ułatwi dmuchawa 40 V z funkcją odkurzacza.

Byliny


W kwietniu rozdziela się i sadzi w nowym miejscu byliny kwitnące latem i jesienią, takie jak floksy, funkie, rojniki, rozchodniki. A także:

 • dalie ogrodowe– pod koniec kwietnia, aby wypuściły pędy już po wiosennych przymrozkach;
 • irysy –posadzone w kwietniu zakwitną latem;
 • astry – silnie przyrastające rośliny dzieli się co trzy lata;
 • liliowce – od kwietnia aż do jesieni;
 • barwinek pospolity – w kwietniu przez podział rośliny;
 • dzwonki i tawułki – dzieli się tylko starsze okazy.
Byliny sadzi się w dołkach. Ich wielkość dobiera się do bryły korzeniowej rośliny. Bryła powinna mieścić się w dołku swobodnie i mieć trochę miejsca do rozrostu. Posadziwszy roślinę, dołek trzeba zasypać, miejsce utwardzić i koniecznie podlać. Z sadzeniem warto poczekać na słoneczny i bezwietrzny dzień. Przy ładnej pogodzie praca przebiega przyjemniej, a i rośliny łatwiej się przyjmują. Byliny nie są zbyt wymagające. Kochają zarówno półcień, jak i miejsca słoneczne.

Żywopłot do przycięcia? Z nożycami 40 V praca staje się łatwa, a ogrodnictwo przyjemniejsze. Lekkie i wygodne w użyciu podczas cięcia zarówno w pionie, jak i poziomie za pomocą obracającego się tylnego uchwytu.

Krzewy i drzewa


Wiosną sadzi się również krzewy i drzewa. Kwiecień to idealny miesiąc na sadzonki z odsłoniętymi korzeniami. Rośliny doniczkowe można sadzić przez cały sezon wegetacyjny.

 • Krzewy ozdobne: róże, magnolie, piwonie, azalie, różaneczniki, powojniki.
 • Krzewy owocowe: winorośl, jagoda kamczacka. Ewentualnie: maliny, agrest, aronia, jeżyna, porzeczki (lepszy jest jesienny termin sadzenia).
 • Drzewa owocowe: brzoskwinia, czereśnia, grusza, morela, leszczyna, wiśnia i ewentualnie jabłoń.
 • Iglaki: jałowce i świerki.
 • Drzewa i krzewy powinny być posadzone w miejscu nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru. Te owocowe lubią gleby przepuszczalne, lekkie i bogate w próchnicę.

Korzenie sadzonki najlepiej najpierw na kilka godzin wstawić do wody. Później należy przyciąć system korzeniowy, jeżeli jest nierówny. Pod sadzonkę wykopuje się dołek na głębokość ok. 50 cm. Powinien być na tyle duży, aby korzenie czuły się w nim swobodnie. Na spód kładziemy kompost, najlepiej z dodatkiem nawozu mineralnego, i usypujemy mały kopczyk. Włożywszy sadzonkę do dołka, przysypujemy korzenie ziemią i uklepujemy – mocniej w przypadku drzew, lżej w przypadku krzewów. Po posadzeniu podlewamy.

Przed posadzeniem nie zapomnij spulchnić ziemię wygodną glebozgryzarką. Jest wyposażona w wytrzymałą przekładnię i regulowany ogranicznik głębokości. Urządzenie pozwala na pracę na szerokości ok. 25 cm i głębokości ok. 13 cm.

Dopiero co posadzone drzewka owocowe wymagają przycięcia, o czym przeczytacie we wpisie pod tytułem „Drzew pocięcie – na kwiecień zajęcie”. Warto również pamiętać, że kwiecień to odpowiedni czas na stworzenie ogródka warzywnego, który wypełni nasze ukochane miejsce zapachami aromatycznych ziół.