Przygotowujemy ziemię pod nasadzenia
By w pełni wykorzystać potencjał, który drzemie w przydomowym ogrodzie, jeszcze przed posadzeniem roślin musimy zadbać o jakoś gleby.
To właśnie w glebie tkwi sekret bujnie kwitnącej roślinności.
Od czego zacząć jej przygotowanie pod nowe nasadzenia?
- Oczyść ziemię z suchych resztek roślinnych
- Pozbądź się pozostałości po budowie
- Zaoraj ziemię i usuń z niej chwasty i rozłogi
Pracę pozwala usprawnić wykorzystując glebogryzarkę Greenworks G40TL. - Urządzenie pełni funkcję przydomowego pługa, który „wgryza” się w glebę i spulchnia ją bez wysiłku ze strony użytkownika. Wyposażony w trwałą przekładnię zębatą zapewnia wydajną i cichą pracę z ziemią – mówi Marcin Salata, menadżer produktu w Lange Łukaszuk.
Proces ten najlepiej wykonać jesienią i powtórzyć wiosną, gdy resztki roślin wypuszczą nowe pędy. Jeśli nie zdążymy przed zimą, pracę należy zacząć wczesną wiosną, gdy tylko stopnieje śnieg, a ziemia będzie sucha.
Po zaoraniu ziemi należy pozostawić ją na miesiąc, by zakwitły rośliny jednoroczne i te, których pędy pozostały w glebie – wtedy będzie można je skutecznie usunąć.
Podnieś jakość gleby
Jak poprawić strukturę i zasobność gleby? Wiele zależy od jej typu – najczęściej stykamy się z glebami piaszczystymi i gliniastymi, które wymagają innego podejścia:Gleba piaszczysta - konieczne będzie wzbogacenie jej w próchnicę (kompost lub obornik), dzięki czemu poprawi się jej plastyczność, będzie lepiej zatrzymywała wodę i zyska dostęp do substancji odżywczych.
Gleba gliniasta - wymaga rozluźnienia twardej, słabo przepuszczającej wodę struktury (na przykład przez dodanie piasku) oraz wzbogacenia kompostem czy obornikiem, analogicznie jak w przypadku gleby suchej.
Odpowiednie pH gleby
Istotny wpływ na wzrost roślin ma również odpowiednia kwasowość gleby, czyli jej pH. Ta o odczynie od obojętnego do lekko kwaśnego (pH 6,0-7,0) jest najlepsza dla większości roślin. By sprawdzić, z jaką glebą mamy do czynienia, należy skorzystać z prostego kwasomierza. W przypadku zbyt kwaśnej gleby, należy wczesną wiosną lub jesienią potraktować ją nawozem wapniowym i wymieszać go z wierzchnią warstwą podłoża.Należy pamiętać, że istnieje grupa roślin, której lepiej odpowiada gleba kwaśna – dla nich warto zaplanować oddzielne miejsce w ogrodzie.