Przygotowujemy ziemię pod nasadzenia
Przygotowujemy ziemię pod nasadzeniaBy w pełni wykorzystać potencjał, który drzemie w przydomowym ogrodzie, jeszcze przed posadzeniem roślin musimy zadbać o jakoś gleby.

To właśnie w glebie tkwi sekret bujnie kwitnącej roślinności.

Od czego zacząć jej przygotowanie pod nowe nasadzenia?

  • Oczyść ziemię z suchych resztek roślinnych
  • Pozbądź się pozostałości po budowie
  • Zaoraj ziemię i usuń z niej chwasty i rozłogi

Pracę pozwala usprawnić wykorzystując glebogryzarkę Greenworks G40TL. - Urządzenie pełni funkcję przydomowego pługa, który „wgryza” się w glebę i spulchnia ją bez wysiłku ze strony użytkownika. Wyposażony w trwałą przekładnię zębatą zapewnia wydajną i cichą pracę z ziemią – mówi Marcin Salata, menadżer produktu w Lange Łukaszuk.

Proces ten najlepiej wykonać jesienią i powtórzyć wiosną, gdy resztki roślin wypuszczą nowe pędy. Jeśli nie zdążymy przed zimą, pracę należy zacząć wczesną wiosną, gdy tylko stopnieje śnieg, a ziemia będzie sucha.

Po zaoraniu ziemi należy pozostawić ją na miesiąc, by zakwitły rośliny jednoroczne i te, których pędy pozostały w glebie – wtedy będzie można je skutecznie usunąć.

Podnieś jakość gleby

Jak poprawić strukturę i zasobność gleby? Wiele zależy od jej typu – najczęściej stykamy się z glebami piaszczystymi i gliniastymi, które wymagają innego podejścia:
Gleba piaszczysta - konieczne będzie wzbogacenie jej w próchnicę (kompost lub obornik), dzięki czemu poprawi się jej plastyczność, będzie lepiej zatrzymywała wodę i zyska dostęp do substancji odżywczych.
Gleba gliniasta - wymaga rozluźnienia twardej, słabo przepuszczającej wodę struktury (na przykład przez dodanie piasku) oraz wzbogacenia kompostem czy obornikiem, analogicznie jak w przypadku gleby suchej.

Odpowiednie pH gleby

Istotny wpływ na wzrost roślin ma również odpowiednia kwasowość gleby, czyli jej pH. Ta o odczynie od obojętnego do lekko kwaśnego (pH 6,0-7,0) jest najlepsza dla większości roślin. By sprawdzić, z jaką glebą mamy do czynienia, należy skorzystać z prostego kwasomierza. W przypadku zbyt kwaśnej gleby, należy wczesną wiosną lub jesienią potraktować ją nawozem wapniowym i wymieszać go z wierzchnią warstwą podłoża.

Należy pamiętać, że istnieje grupa roślin, której lepiej odpowiada gleba kwaśna – dla nich warto zaplanować oddzielne miejsce w ogrodzie.

Czym nawozić?

Rosnące w ogrodzie rośliny korzystają ze składników pokarmowych obecnych w glebie – co prowadzi do jej zubożenia. By temu zapobiec, dobrze jest nawozić ja kompostem (ok. 5 kg na 1 mkw.), obornikiem (ok. 4 kg na mkw. – jesienią) lub zastosować nawozy mineralne. Te ostatnie stosuje się najczęściej wiosną i latem i są najczęściej przeznaczone do konkretnej grupy roślin.