Porządek w domku narzędziowym
Porządek w domku narzędziowymPoznaj nasze porady i wskazówki dotyczące organizacji szopy Szopy ogrodowe, domki narzędziowe – kochamy z nich korzystać.

Jednak u wielu z nas po jakimś czasie stają się zatłoczonym bałaganem, wypełnionym połamanymi narzędziami, pustymi opakowaniami, potłuczonymi doniczkami i milionem innych rzeczy, które trzeba było wyrzucić lata temu. Z biegiem czasu możesz mieć trudności z wyjęciem choćby jednej rzeczy z szopy. Zdarza się też tak, że ludzie całkowicie unikają chodzenia do swojej szopy i po prostu układają narzędzia i nawozy poza szopą. Możesz jednak uniknąć tego scenariusza, po prostu przestrzegając naszych trzech złotych zasad poniżej.

1. Posprzątaj swoją szopę

Tak, unikanie tego jest tym, co doprowadziło Cię do tego bałaganu. Jednak podejmij nowe postanowienie i tym razem porządnie wyczyść swoją szopę. Zdobądź trzy duże pudełka (lub więcej) i szybko oddziel przedmioty, które chcesz wyrzucić, oddać lub zatrzymać. Nie powinno to zająć więcej niż kilka godzin. Trzeba być zdecydowanym i naprawdę wyrzucać lub przekazywać rzeczy. Jeśli zmienisz zdanie i zaczniesz zatrzymywać kilka rzeczy, powodzenie całego projektu będzie zagrożone ;] Następnie zamieść, wyczyść i w razie potrzeby umyj wnętrze szopy. Poprawa czystości szopy da ci większą motywację do utrzymania jej nowo odkrytej czystości ;]

2. Zbuduj nowe szafki, półki i haczyki

Główną przyczyną bałaganu w szopach jest brak miejsca do przechowywania. Jest to zrozumiałe, ponieważ w typowej szopie z reguły nie ma mebli ani wyposażenia. Wyprzedź więc ten problem, budując lub kupując nowe szafki, półki i haczyki do szopy. Używane drewniane szafki można łatwo kupić na internetowych aukcjach w bardzo przystępnych cenach. Więc kup kilka i ustaw je po dwóch z czterech stron szopy. Postaraj się, aby były jak największe – upewnij się jednak, że zmieszczą się w szopie.

Zwróć szczególną uwagę na wysokość szopy, ponieważ blaty szafek to tak naprawdę kolejne miejsce do przechowywania. Trzeci bok szopy będzie zarezerwowany na półki. Nie daj się zastraszyć perspektywą zamontowania półki. Te, które można znaleźć w sklepach ze sprzętem, są bardzo łatwe do zamontowania. Ustaw trzy lub cztery półki w rozsądnej odległości. Upewnij się, że są mocno przymocowane do ściany.

3. Etykietowanie i organizowanie

Na koniec zacznij oznaczać szafki i półki. Jeśli nie masz etykieciarki, możesz do tego użyć taśmy klejącej i markera. Jest to ważny krok, ponieważ podczas przyszłych wizyt etykiety zmuszą Cię do przechowywania towarów w uporządkowany sposób.
Pamiętaj, aby na dole szafek i półek wygospodarować miejsce na cięższe przedmioty, takie jak farby czy nawozy. Stopniowo idź w górę. Na górnym poziomie idealnie zmieszczą się miarki, zapasowe głowice wiertarskie czy rękawiczki. Pamiętasz pudełko wypełnione rzeczami, które wcześniej chciałeś zachować?

Nadszedł czas, aby przywrócić go i zacząć zapełniać szafki i półki. Pamiętaj tylko, aby centralny obszar był wolny, aby można było tam umieścić kosiarkę lub dmuchawę do liści. Twoim ostatnim zadaniem jest przykręcenie haków na zewnętrznej ścianie szopy. Haczyki te posłużą do wieszania grabi, mioteł, worków kompostowych i innych podobnych przedmiotów. Skończone! Oczywiście teraz będziesz musiał dbać o szopę. Okresowo, być może raz na trzy miesiące, wykonuj wiosenne porządki w szopie.

Najważniejsze jest jednak przestrzeganie etykiet na szafkach i półkach – wszelkie nowe rzeczy, które wnosisz do szopy, muszą być przechowywane zgodnie z etykietami. Jeśli będziesz przestrzegać etykiet i przeprowadzać regularne porządki, Twoja szopa będzie zawsze w doskonałym stanie.