Otwieramy nowy sezon w ogrodzie!
Pierwszy dzień wiosny przywitał nas pięknym słońcem i od razu przypomnieliśmy sobie o ogrodzie! To idealny moment, by zacząć ogrodowe prace.
Co robimy najpierw?
Porządkujemy teren w ogrodzie i wokół domu
Zanim zabierzemy się za konkretne prace ogrodowe, musimy posprzątać teren dookoła domu i w ogródku. Opadłe liście, gałązki, szyszki, zaschnięte owoce, zeschłe trawy zbieramy i wyrzucamy. W tym celu przyda nam się taczka ogrodowa z napędem do ciężkich robót, dzięki której bez wysiłku usuniemy z ogrodu także ciężkie, niepotrzebne kamienie (np. po starym skalniku). Chodniki i podjazdy, na których zalegał śnieg oraz lód, obsypywane przez nas w trakcie zimy solą i piaskiem, należy teraz porządnie wyczyścić. Zamiatamy je, a następnie myjemy wodą pod ciśnieniem. Idealnie do tego nada się mocna, akumulatorowa myjka ciśnieniowa GREENWORKS, którą przeniesiemy w dowolne miejsce (nie musi być podłączenia do źródła wody czy prądu).Myjka doskonale sprawdzi się także do wyczyszczenia altanki czy ogrodowych mebli.
Pielęgnujemy trawnik
W pierwszej kolejności należy wygrabić z niego zgniłe liście, gałęzie, wysuszone źdźbła i inne nieczystości. Jeśli chcemy przyspieszyć ten żmudny proces, użyjmy niezawodnej dmuchawy/odkurzacza, która z pewnością ułatwi nam to zadanie. Następnie zabieramy się za wertykulację trawnika: napowietrzamy murawę nakłuwając ją widłami lub w dużo szybszy i przyjemniejszy sposób – stosując wertykulator z szerokim wałkiem ze stalowymi igłami, który błyskawicznie oczyści trawnik z górnej darni oraz spulchni glebę i przygotować ją pod wysiew trawnika i roślin.Dlaczego ten zabieg jest tak ważny? Ponieważ nienapowietrzony trawnik gorzej wchłania wodę, a w związku z nadmierną wilgocią na powierzchni, zaczyna pokazywać się na nim mech. Dodatkowo mało przepuszczalna powierzchnia trawnika ogranicza efektywne przekazywanie wody do korzeni – trawnik zaczyna wysychać i prezentuje się niestety źle.
Dbamy o odczyn gleby
Ustalenie po zimie odczynu gleby jest bardzo istotne, żaby móc w dalszej kolejności dobrze nawieźć ziemię. Marzec to najlepszy czas na wykonanie tego typu czynności. W tym celu można kupić kwasomierz chemiczny i pobrać z ogrodu kilka próbek gleby lub wykorzystać papierki lakmusowe, które przyłożone do ziemi zaczną się odbarwiać, pokazując odczyn gleby.Wykonujemy cięcie drzew i krzewów
Usuwamy wszelkie zasuszone i złamane przez wiatr pędy, by pobudzić rośliny do wzrostu. W drugiej połowie marca przycinamy drzewka posadzone jesienią. W marcu trzeba zająć się również wrzosami, od których odcinamy zeszłoroczne kwiatostany. Sadzony jesienią agrest, maliny i porzeczki przycinamy tuż nad ziemią. U starszych drzew i krzewów wykonujemy cięcie prześwietlające. Dlaczego to robimy? Ponieważ zmniejszenie liczby gałęzi ułatwia dostęp światła do wnętrza korony oraz poprawia przewiewność, dzięki czemu liście i pędy szybciej obsychają po opadach deszczu czy porannej rosie.Przycinamy teraz także jabłonie, grusze i śliwy. Do wysokich drzew potrzebujemy specjalnego sprzętu. Pilarka 60 V wyposażona w prowadnicę 25 cm pozwala w wygodny sposób ścinać wysoko zawieszone gałęzie bez korzystania z drabiny. Pamiętajmy, że cięcia nie wykonuje się w mroźny dzień, ponieważ świeżo przycięte gałęzie łatwo przemarzają. Są również podatne na choroby, dlatego po każdym cięciu wymagany jest opatrunek. Miejsca cięcia należy posmarować maścią ogrodniczą, najlepiej z dodatkiem środka grzybobójczego. Maść chroni przez wdarciem się infekcji oraz przyspiesza gojenie ran.